miniaturkaryż

Tajski ryż curry

Ryż popularnie nazywany „jaśminowym” wywodzi się z prowincji Tajlandii, poprzez co znany jest także jako „tajski pachnący ryż” – a to za sprawą charakterystycznego jaśminowego aromatu i zapachu wydzielającego się podczas gotowania. 

Żółty ryż często można spotkać w tajskich lub meksykańskich restauracjach, gdzie kucharze przygotowują go poprzez zabarwianie kurkumą lub curry. Smaki obydwu tych przypraw stanowią znakomite uzupełnienie, które pasuje do potraw kuchni tajskiej i azjatyckiej oraz z dań z drobiu. 

Składniki dla 2 osób: 

  • 2 torebki ryżu jaśminowego
  • 2 łyżeczki curry
  • łyżeczka kurkumy
  • łyżeczka soli 

Sposób przygotowania: 

W niewielkim garnku pod przykryciem doprowadzić do wrzenia taką ilość wody, aby wystarczyła na przykrycie saszetek z ryżem. W momencie gdy woda będzie się już gotować, wrzucić ryż oraz przyprawy. Zamieszać. Gotować ok. 15 minut. Po ugotowaniu dokładnie odsączyć saszetki. 

UWAGA! Podczas gotowania ryżu z dodatkiem curry, należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością soli, gdyż przyprawa jest już słona sama w sobie. Zbyt duża ilość dodanej soli spowodowałaby przesolenie ryżu, dlatego warto jest początkowo dodać mniejszą ilość soli i spróbować wodę oceniając w tej sposób jej zasolenie. 

Smacznego! 

The following two tabs change content below.

carpecatino

Ostatnie wpisy carpecatino (zobacz wszystkie)